POKL - Konkurs fotograficzny Dolny Śląsk w Unii Europejskiej - wywiad

Dostosowanie serwisu jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Jesteś tutaj: Start Działania informacyjno-promocyjne Konkurs fotograficzny Dolny Śląsk w Unii Europejskiej - wywiad

Konkurs fotograficzny Dolny Śląsk w Unii Europejskiej - wywiad

Drukuj
Email
W 2014 r. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy po raz kolejny przeprowadził konkurs fotograficzny „Dolny Śląsk w Unii Europejskiej”. – Wszystkie nadesłane prace przedstawiają współfinansowane ze środków unijnych inwestycje lub wydarzenia, które korzystnie wpłynęły na jakość życia Dolnoślązaków – mówi odpowiedzialny za przeprowadzenie konkursu Paweł Pacek z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Jaka była idea konkursu fotograficznego?

Paweł Pacek: – Dzięki pracom przesłanym na  konkurs chcieliśmy w ciekawy sposób pokazać jak najwięcej korzystnych zmian, które nastąpiły w naszym regionie od 1 maja 2004 roku, tj. daty wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, i ich wpływ na życie mieszkańców.

Do kogo był skierowany konkurs i ile osób wzięło w nim udział?
Tegoroczna edycja konkursu fotograficznego skierowana była do wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska. Mimo że w konkursie mógł wziąć udział każdy, wśród autorów prac przeważały osoby młode. W konkursie wzięło udział 8 uczestników, którzy nadesłali w sumie 13 prac.

Co brali pod uwagę jurorzy przy ocenie prac?
Przede wszystkim oryginalność złożonych prac, jakość wykonania zdjęć i atrakcyjność dołączonych do nich opisów. Tematyka konkursu nie była łatwa, ponieważ samo zdjęcie często nie wystarcza, żeby w pełni pokazać znaczenie jakiejś inwestycji czy wydarzenia oraz korzystnych zmian, jakie dzięki nim zaszły. Dlatego też każdy z uczestników konkursu zobowiązany był dołączyć opis zawierający informacje, co przedstawia fotografia, gdzie została wykonana i w jaki sposób zilustrowana zdjęciami zmiana wpłynęła na mieszkańców naszego województwa.

Czym wyróżniła się zwycięska praca?
Zwycięska praca – autorstwa Sylwii Śliwy – zyskała uznanie komisji dzięki oryginalnemu podejściu laureatki do tematu konkursu. Fotografii ukazującej imprezę współfinansowaną ze środków unijnych  towarzyszył również ciekawy i oryginalny opis.

Jaka była tematyka pozostałych prac?
Większość autorów skupiała się na budowlach i obiektach wybudowanych, odrestaurowanych lub funkcjonujących przy udziale funduszy Unii Europejskiej. Praca, która zajęła drugie miejsce, przedstawia elektrownię wodną na Odrze w Oławie. Z kolei trzecie miejsce zostało przyznane za projekt „Dolny Śląsk w Unii Europejskiej na przykładzie gminy Leśna”, który pokazuje zmiany, jakie dzięki funduszom europejskim zaszły w małej ojczyźnie. Wszystkie nadesłane prace warte są zauważenia, tym bardziej, że konkurs wymagał umiejętności i pewnego doświadczenia.

Jak mieszkańcy Dolnego Śląska postrzegają zmiany w regionie?
Zdecydowanie pozytywnie. Wszystkie prace przedstawiające inwestycje lub wydarzenia, które korzystnie wpłynęły na jakość życia Dolnoślązaków. Pokazują, że te zmiany są zauważalne dla mieszkańców naszego województwa.  


W tegorocznej edycji konkursu fotograficznego drugie miejsce zdobyła Dagmara Adamus. Sfotografowała nową elektrownię na Odrze w Oławie. Obiekt został zbudowany dzięki funduszom unijnym. – Można powiedzieć, że jestem naocznym świadkiem tej zmiany. Elektrownia powstała w miejscu, które często odwiedzam, ponieważ leży niedaleko mojego domu – mówi. – Śledziłam tę inwestycję od samego początku, ponieważ interesuje mnie to, co dzieje się w moim najbliższym otoczeniu.

Dagmara Adamus zdobyła już kilkanaście nagród na różnych konkursach fotograficznych. Na co dzień zajmuje się fotografią analogową. Korzysta z ciemni, która znajduje się w ośrodku kultury w Oławie. Specjalizuje się w autoportretach, ale próbuje swoich sił w różnych tematach. – Oława bardzo się zmienia dzięki funduszom europejskim, więc poza nową elektrownią na Odrze byłoby co fotografować – dodaje Dagmara Adamus. – Pięknie odrestaurowane zostały na przykład Rynek i Ratusz.

 

Wyszukiwanie

Wielkość liter

logo Strona Przyjazna Niewidomym

Dowiedz się więcej:

nopad